Minden akadálymentes honlap ergonómikus, de nem minden ergonómikus honlap akadálymentes. Ez tömören a lényeg.
Sokszor észrevételezték már: a WEB akadálymentesség kapcsán tulajdonképpen webergonómiai tanácsokat adok. Ennek az okait most néhány pontban foglalom össze:
- A modern webergonómia alapelve a mindenki számára hozzáférhetőség biztosítása, azaz az akadálymentesség. Azért mondom, hogy modern, mert vannak olyan régebbi iskolák (pl. Jakob Nielsen), amelyekből még kimaradt.
- A webergonómia sok eleme visszaköszön a WCAG 2.0-ban. Például az, hogy a linkeket megkülönböztetett módon kell megjeleníteni. Ez abból adódik, hogy a webergonómia magában foglalja – kissé más megközelítésben – az akadálymentesség 4 alapelvét: az észlelhetőséget, működtethetőséget, érthetőséget és robosztusságot.
- Sok-sok honlap esetén nem alkalmazták a webergonómia elveit. Ezek az oldalak az egyszerű és átlagos felhasználónak is nehezen használhatók.
Nézzük sorban a webergonómia néhány alapelvét. E listát egy egészen friss cikkből vettem: webmastering -website ergonomics., amelynek címét talán így lehetne fordítani: Webmérnöki feladat: a weboldal ergonómiája.
- Mértékletesség,
- Olvashatóság,
- Használhatóság,
- Gyorsaság,
- Interaktivitás,
- Adaptálhatóság,
- Akadálymentesség.
Bár az akadálymentesség egy külön alapelv, a WEB akadálymentességi irányelv (WCAG 2.0) az első hat webergonómiai alapelvet is érinti. A tapasztalat azt mutatja, hogy ezeket az elveket csak nagyon kevés webdesigner veszi figyelembe. Nem is könnyű feladat.