Egyre több és több érv szól amellett, hogy a webdesign-ban ne használjunk slideshow-t. A webdesign szakmában carousel-nek nevezik. Szokták még diavetítésnek, mozgó képnek, mozgó fejlécképnek is hívni. Elterjedt még a slide, slider, slideshow elnevezés is. Egyre kétségtelenebb, hogy a webdesign zsákutcája.
Az elmúlt években kapták fel, és nagyon tetszetős. Nekem is tetszik. Profi WordPress bővítmények tömege jelent meg: Revolution Slider, Soliloquy Lite, Len Slider, Novo Slider, Flex Slider, Slide Deck 2, stb. Az idő múlásával azonban egyértelművé vált, hogy nem korszerű. A hátrányai:
- Nagy sávszélességet használ, lassú a honlap betöltése;
- Nem kattintanak rá, nem éri el a kívánt hatást;
- A felhasználók nehezen találják meg bennük az őket érdeklő tartalmakat;
- Ami minket legjobban érdekel: nem akadálymentes.
A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány megoldás, amelyek korszerűbbek és hatékonyabbak a slideshow-nál.
Több kattintható, kisméretű kép a fejlécben
A sliderek egyik nagy hátránya, hogy az emberek nem tudják áttekinteni. Ha valaki az utolsó slider-re lenne kíváncsi már nincs türelme kivárni. Ha a képeket a fejlécbe helyezzük el, egy pillantással fel lehet mérni a főbb tartalmi elemeket. A korszerű megoldások lényege tehát az, hogy azokat a képeket és címsorokat, melyeket a sliderek időzítve mutattak egyszerre mutatjuk. Egy angol nyelvű szakcikk Mightybytes honlapján több különböző korszerű webdesign-t javasol:
- A négyzethálóra történő elrendezés. Egy példa a fejlécben is szerepel: Pinstripe Alley rögbi-csapatának a honlapja.
- Az egyenlő méretű képek szabályos elrendezése: The Brief utazási iroda.
- Egy nagyméretű fejléckép: Gap ruházati bolt.
Intelligens webdesign
Különböző felhasználóknak különböző fejléc. A rendelkezésekre álló adatok alapján más és más fejlécet jelenítünk meg. Pl. a Pranmore a felhasználó helyadatai alapján dönt a tartalomról.
A legegyszerűbb megoldás
Ezen kívül én is szoktam egy megoldást alkalmazni, és a twenty-twelve sablonba is be van építve: Minden esetben más és más fejlécet jelenít meg, mint például a Mélyben és Reményben honlapja.