A linkek a WEB legfontosabb elemei. Velük valósíthatóak meg az oldalak közötti kapcsolatok. Ha nem működnek jól, akkor használhatatlanok. Az akadálymentességi felmérésünk során a honlap összes oldalát átvizsgáljuk, vannak-e üres vagy rossz linkek. A W3C ajánlása szerint erre nem lenne szükség, viszont a honlap tulajdonosának annál inkább. Az alábbi 5 szabály kulcsfontosságú a keresőoptimalizálásban is.
1. A linket mindig tegyük a szabályos elembe!
Sokszor találkoztam azzal, hogy JavaScriptel vezérlést adtak egy elemnek. Ha szeretnénk kiszúrni a látássérültekkel, akkor tegyük a linket egy
2. A linket soha ne rejtsük a visibility elemmel!
Ami visibility:hidden a link ami van, valójában nincs. Néhány képernyőolvasó a display:none-al formázott linkeket sem olvassa fel. Hogyha csak a képernyőolvasót használók számára szeretnénk elérhetővé tenni egy linket (ilyenek például a különböző részeket átugró linkek, egyet el szoktunk helyezni a főcím után), akkor a képernyőn kívülre kell pozicionálni. Így nem jelennek meg, de a képernyőolvasó felolvassa őket, és a látássérültek használni tudják.
3. A linknek mindig legyen szövege
A képernyőolvasók elsősorban a link szövegét olvassák fel. Ha a link szövege helyett kép van, akkor annak a helyettesítő szövegét. Ha viszont semmi sincs, mert például CSS-ben van a kép, akkor semmit. Ilyenkor azt szoktuk javasolni, hogy írják be a link szövegét, de azt helyezzék a képernyőn kívülre. A képernyőolvasók így felolvassák, de nem zavarja azokat, akik látnak és a kép alapján azonosítják be a linket.
4. A link célját írjuk mindig a link szövegébe
A linkek szövegeit nem tudjuk programunkkal ellenőrizni, ezért mi magunk szoktuk a linkeket átnézni. Még most is nagyon elterjedt, hogy a link szövege ez: „klikk ide”, „katt ide” stb. A látók megértik a szövegkörnyezetből, miért is kellene oda kattintani, a képernyőolvasót használók számára ez agyrém. A képernyőolvasót használónak lehetősége van csak a linkeket átolvasni, például amikor keres valamit az oldalon. Ugyanilyen használhatatlan az egy vagy több szóköz a link szövegében.
A linknek a szövege pontosan határozza meg, hogy hova mutat. Pl. Már írtam cikket az akadálymentes linkekről, továbbá a linkek színének megfelelő kontrasztarányáról is.
5. A link sose mutasson 404-es oldalra
Ehhez szerintem nem kell magyarázatot fűznöm. Az akadálymentességi tanulmányban az összes linket ellenőrizzük. Szinte mindig találunk 404-es oldalra mutató belső és kimenő linkeket is. A Google webmester eszközökben a belső hibás linkeket folyamatosan listázza. A hibás kimenő linkeket pedig más eszközzel tudják a webmesterek ellenőrizni. Egy szuper angol nyelvű broken link checker programmal 3000 oldalig ingyenesen ellenőrizheted.