WEB akadálymentesítési technikák
A helyes címsorszintrendszer
A WordPress magyar fordítása hibásan „Kiemelésnek” fordítja a címsorszintet. A szerkesztő-felületen a „Kiemelés 3” jelenti a 3. címsorszintet.E hibás fordításból adódik, hogy sokan valóban kiemelésnek használják, holott arra a „B” Bold gomb szolgál. A „B” gomb nem feltétlenül vastag szedést jelent a weboldalakon.
Elkészültem az első magyar, akadálymentes captcha WordPress bővítménnyel. Azonnal le is töltheted
Vakok és látássérültek eljött a ti időtök!
Egy szeptemberi bejegyzésemben örvendezve ujságoltam, hogy rátaláltam egy majdnem akadálymentes captcha-ra. Ez volt a Bestwebsoft captcha nevű WordPress bővítménye.
Egy ausztrál akadálymentesítési szakember tanulmányát (Media Access Australia) lefordították magyarra, és mindenki számára hozzáférhetővé tették az infoalap honlapján. A tanulmány hosszú, és mint a nevében is benne van: tanulmány. Én azonban elolvastam és a 8. fejezetből egy kivonatot készítettem kifejezetten az akadálymentes WordPress blogolásra koncentrálva.
Az akadálymentes honlap fontos jellemzője, hogy a betűk kontrasztosak legyenek. A szöveghez választott kontrasztarány egy online program segítségével könnyen ellenőrizhető.
Angol nyelvű honlap, azonban nagyon egyszerű a kezelése. A felső mezőben található a betűszín. Ki lehet választani vagy be lehet írni a hatjegyű RGB színkódját,
2013-ban minden tekintetben elavult technológia a captcha. Ez egy úgynevezett turing-teszt, amely azt hivatott biztosítani, hogy az űrlapot egy ember tölti ki és nem robot. Ezt a kérdést a modern technológiával capcha nélkül is biztonsággal el lehet dönteni.
Van akadálymentes captcha?
Nem kellene tehát egyáltalán captcha.
Ma teszteltem, a JAWS képernyőolvasóval, mit olvas el a előugró ablakok tartalmából: A legtöbből semmit.
Sokszor írtam már, hogy ami akadálymentes, az nemcsak a fogyatékosok számára hozzáférhető, hanem az egyszerű embereknek is kényelmes és jó. Én a magam részéről a hívatlan ügynökökkel teszem azonos sorba a előugró ablakokat.