
WEB akadálymentesítési technikák


A helyes címsorszintrendszer
A WordPress magyar fordítása hibásan “Kiemelésnek” fordítja a címsorszintet. A szerkesztő-felületen a „Kiemelés 3” jelenti a 3. címsorszintet.E hibás fordításból adódik, hogy sokan valóban kiemelésnek használják, holott arra a „B” Bold gomb szolgál. A „B” gomb nem feltétlenül vastag szedést jelent a weboldalakon.


Minden nap kapom az értesítéseket a világ minden tájáról az akadálymentességgel kapcsolatosan. Azt tapasztaltam, hogy a Twitteren vannak a legjobb megosztások. Ma kaptam a világtörténelem legegyszerűbb és legrövidebb akadálymentesítési tanácsát. Belefért a Twitter 143 karakterébe:
Használd ezt az elképesztően egyszerű trükköt, hogy billentyűzetről használható legyen a honlapod:
Töröld ezt:
:focus {outline: none}
Mit is jelent ez?

Elkészültem az első magyar, akadálymentes captcha WordPress bővítménnyel. Azonnal le is töltheted
Vakok és látássérültek eljött a ti időtök!
Egy szeptemberi bejegyzésemben örvendezve ujságoltam, hogy rátaláltam egy majdnem akadálymentes captcha-ra. Ez volt a Bestwebsoft captcha nevű WordPress bővítménye.


Egy ausztrál akadálymentesítési szakember tanulmányát (Media Access Australia) lefordították magyarra, és mindenki számára hozzáférhetővé tették az infoalap honlapján. A tanulmány hosszú, és mint a nevében is benne van: tanulmány. Én azonban elolvastam és a 8. fejezetből egy kivonatot készítettem kifejezetten az akadálymentes WordPress blogolásra koncentrálva.

Az akadálymentes honlap fontos jellemzője, hogy a betűk kontrasztosak legyenek. A szöveghez választott kontrasztarány egy online program segítségével könnyen ellenőrizhető.
Angol nyelvű honlap, azonban nagyon egyszerű a kezelése. A felső mezőben található a betűszín. Ki lehet választani vagy be lehet írni a hatjegyű RGB színkódját,

A forgalomban lévő captcha-k 99 százaléka nem akadálymentes. Még azok sem, amelyek mellett ott van egy kis gomb, hogy lejátszák a szöveget és a számokat. Megpróbálta már valaki? Megértette? Megjegyezte? Aztán hibátlanul beírta? Elképesztő bonyolultságú programokkal állítják elő. Pedig teljesen szükségtelen. A célt,

Ma teszteltem, a JAWS képernyőolvasóval, mit olvas el a előugró ablakok tartalmából: A legtöbből semmit.
Sokszor írtam már, hogy ami akadálymentes, az nemcsak a fogyatékosok számára hozzáférhető, hanem az egyszerű embereknek is kényelmes és jó. Én a magam részéről a hívatlan ügynökökkel teszem azonos sorba a előugró ablakokat.