WCAG

WCAG jelentése: Web-akadálymentesítési Útmutató. 1997-ben az első változat óta eltelt negyed évszázad alatt már a 3. változat előkészítése folyik. Időközben nemzetközi szabvány lett és több régiós szabvány és jogszabály alapja lett.

Mit jelent a WCAG "A" minősítés?

WCAG: Web-akadálymentesítési Útmutató

Az akadálymentesítés célja

Az akadálymentes weboldalak célja, hogy mindenki tudja használni és könnyen megtaláljuk, amit keresünk. Előfordulhat, hogy a felhasználók akár fele akadályba ütközik az internetezés során.

A linkek megfelelhetnek aláhúzás nélkül

Az ábrán a linkek aláhúzva és aláhúzás nélkül is szerepelnek, össze lehet hasonlítani:mennyire felismerhető aláhúzás nélkül?
A felhasználókra figyelő webdizájnerek a linkeket az ISO/IEC web-akadálymentességi szabványa szerint jelenítik meg a honlapokon. A legjobb megoldás továbbra is az eltérő szín és aláhúzás, de nem ez az egyetlen.

Ki tanúsíthatja az akadálymentességet?

Sokféle weboldalt neveznek akadálymentesnek, pedig csak az ISO/IEC:40500 nemzetközi szabványnak megfelelőek azok. Sokaknak nem egyértelmű, hogy ki jogosult tanúsítani, hogy egy weboldal megfelel-e a szabványnak, azaz valóban akadálymentes-e? A rövid válasz: egy kompetens szakember. A hosszú válasz pedig a folytatásban.

WCAG 2.0 "A", "AA" vagy "AAA"? Melyiket válasszam?

WCAG 2.0 A, AA és AAA minősítések grafikus jelölése

Egyre több vállalkozó megérti, hogy a vakbarát változat (gyengénlátó verzió stb.) nem jó semmire, és hogy hasznuk származna az akadálymentes honlapból. Mivel nem tudnak sokat a WEB akadálymentességi irányelvekről, nem tudják eldönteni, milyen szinten legyen akadálymentes a honlapjuk.

A használható weboldal a WEB akadálymentesítési útmutatóra  (WCAG 2.0) épül.

Weboldalak akadálymentességi besorolása

A W3C WAI-AAA megfelelősséget tanusító hivatalos emblémája.

Akadálymentes honlap „WCAG A” besorolás

Az általunk készített szakértői véleményben ezt az alapfokúnak nevezett akadálymentességet az Akadálymentességi Irányelvek 24 sikerkritériuma alapján állapítjuk meg. Ezek a feltételek nemcsak az akadálymentességhez alapvetőek, hanem az oldal használhatóságához is. A fogyatékossággal élők speciális szükségleteit az ennél szigorúbb „AA” és „AAA” kategóriákban részletesebben megfogalmazzák.

Weboldal, weblap, honlap

Egy láthatalan üveglapon sorakoznak a weboldalak, ebből egyetlen egyet kiválaszt a hölgy és felénk mutatja. A weboldalon ez áll: W3C, azaz World Wide Consortium.

Weboldal, weblap honlap fogalma az akadálymentességi szabvány tükrében

Ez az írásom inkább webdesignereknek készült. A weboldal akadálymentességi szakvéleményezése kapcsán joggal merülhet fel a kérdés: Mi a honlap? Hol vannak a honlap határai? E cikk erről szól.

Mi a weboldal?

A WCAG 2.0 és a WCAG-EM szerint is a weboldal definíciója: egyetlen egy URI-en megtalálható tartalom.