Akadálymentes-e a weboldalunk?
Sokszor szükség van azonban arra, hogy néhány perc alatt adjak valamilyen szakvéleményt: mennyire akadálymentes az adott honlap.
Az akadálymentesítési szakértés egyik alappillére az oldal tesztelése. Az akadálymentes weboldalnak, minden még támogatott operációs rendszeren és böngészőn működnie kell és használhatónak kell lennie. Ehhez legalább 50 különböző eszközön kellene tesztelni, ráadásul ezek az eszközök gyorsan változnának, mert a böngészők akár havonta is új verziókat jelentenek be.
Feliratok és szöveges leírások
A legegyszerűbb teszt következik. Az akadálymentes videóknál ellenőrizd le az alábbi három dolgot:
- A videóhoz van-e felirat. Tudod, a hallássérültek nem hallják. Ha van, akkor könnyen megtalálható a gomb, amellyel be és ki tudod kapcsolni?
- Van-e a videóhoz hangzó leírás (narrálás).
Nekünk akadálymentesítési szakembereknek nagyjából benne van a WCAG 2.0 és a hozzá kapcsoló irodalom a fejünkben. Ez több mint 800 oldal. A gyakorlatban a legtöbb akadályt azonban végtelenül egyszerű felismerni. Vizsgáld meg a weboldaladat az alábbi 6 sajátos módon, és azonnal rájösz, hogy mit lehetne még akadálymentesíteni rajta.
Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány, a JAWS szerződött magyar honosítója két napja jelentette be a magyar nyelvű JAWS 15 megjelenését.
Az eredetileg negyedmillió forintba ($895) kerülő professzionális képernyőolvasót ezen alapítvány sikeres közreműködése segítségével néhány ezer forintért vehették meg a látássérültek.
A világon a legelterjedtebb képernyőolvasóról van szó,
Tavaly nyáron jelent meg a W3C értékelési módszertana a WCAG-EM. A weboldal felmérési szolgáltatásunkat ez alapján végezzük. Saját alkalmazást készítettem hozzá, amely arra szolgál, hogy a megadott módszertan szerinti dokumentációt át tudjuk adni az ügyfeleinknek.
Örömmel láttam, hogy néhány napja a W3C egy az enyémhez hasonlító,
Keresem az akadálymentes WordPress sablonokat. A Hemingway Rewritten nem az. Két fontos probléma:
Nem megfelelő a kontrasztarány
A halványzöld szín alig látszik az oldalsávban. A második címsorszint szintén nem megfelelő kontrasztú. A WCAG 1.4.3 pontja írja elő a AA szintű akadálymentes honlapoknak a kontrasztarányt.