Gyakran ismételt kérdések
Miért akadálymentesítsem a weboldalam?
A rövid válasz: mert több hasznod is lesz belőle.
- Tim Berners-Lee a HTML szabvány megalkotója és az internetes világszervezet (W3C) szerint: „Az internet ereje az univerzalitása. Alapvető tulajdonsága, hogy bárki használhatja képességeitől függetlenül.” (Tim Berners-Lee: Wikiquote) Azok az emberek,
Az ügyfeleim többsége életében nem találkozott még akadálymentes honlappal, így nem kell mást tennem, mint leírnom, mit gondolnak az akadálymentes honlapról.
-
Az akadálymentes honlap az, amikor sötét alapon világos betűk láthatók a képernyőn.
Nem igaz. A honlap összes oldalának akadálymentesnek kell lenni.
Lefordítottam és most közzéteszem az ausztrál AccessiQ, web akadálymentesítéssel foglalkozó cég által készített infografikát. A címe: Akadálymentes web: hányan tudják használni? Az infografika nagyméretű, ezért a Pinteresten nézheted meg.
A szövege a következő:
Akadálymentes web
Az internet egyre inkább a mindennapi életünk elválaszthatatlan részévé válik.
Nem akadálymentes weboldalakat is elfogadnak a pályázatok elbírálásakor?
Munkám során egyre többször találkozom azzal, hogy a pályázatok során előírt akadálymentes weboldalt úgy oldják meg, hogy a már létező oldalról készítenek egy változatot, amelyet „akadálymentes változatnak”, „akadálymentes verziónak” „gyengénlátó változatnak”, „vakbarát” neveznek el.
Elég rossz hír,
Akadálymentes honlap „WCAG A” besorolás
Az általunk készített szakértői véleményben ezt az alapfokúnak nevezett akadálymentességet az Akadálymentességi Irányelvek 24 sikerkritériuma alapján állapítjuk meg. Ezek a feltételek nemcsak az akadálymentességhez alapvetőek, hanem az oldal használhatóságához is. A fogyatékossággal élők speciális szükségleteit az ennél szigorúbb „AA” és „AAA” kategóriákban részletesebben megfogalmazzák.
A mai világunkban létfontosságú a látás. Mégis közel százezer látássérült él Magyarországon. Fontos lenne a hallás, a teljes tanulási képességek birtoklása. Ők nemcsak a világ szépségének egy szeletéből maradnak ki, hanem a mindennapi életben is akadályozottabbak. Azt gondolhatnánk, itt az internet, azon aztán mindenki boldogul.