WCAG szabvány
Még Magyarország legszínvonalasabb weboldalai is kirekesztenek egyes embereket annak ellenére, hogy a technológia megfelelő alkalmazásával akadálymentes is lehetne.
A magyar feliratok csak akkor jelennek meg, ha az egész filmet betöltötte. a gyors gépeken ez csak néhány másodperc.
Harold Jeepers megküzd az akadálymentes honlapért
Elkészült a Jiffy Brothers küzdelmeiről szóló videó 2. részének feliratozása. A szövegben a hanghatásokat is jeleztem a siketek és nagyothallók számára.
Néhány napja jelentették be egy látogatott magyar honlapról, hogy WCAG „A” szinten akadálymentes. Megnéztem a mobilomról és teljesen használhatatlan volt. Pedig én egy egészen átlagos felhasználó vagyok. Vajon jogosan állítható erről a honlapról, hogy akadálymentes?
A válasz egyszerű: nem. A WCAG szövege az alábbi:
9.
E honlapnak mindig is az volt a célja, hogy az akadálymentes web enciklopédiája legyen. Nem kis munka ez. Most egy újabb lépést tettem azért, hogy több információ legyen rajta és még jobban megtalálható legyen.
Egyrészről új alcímet adtam neki. Az új cím: az akadálymentes weboldalak közhasznú információs portálja.
Akadálymentes honlap „WCAG A” besorolás
Az általunk készített szakértői véleményben ezt az alapfokúnak nevezett akadálymentességet az Akadálymentességi Irányelvek 24 sikerkritériuma alapján állapítjuk meg. Ezek a feltételek nemcsak az akadálymentességhez alapvetőek, hanem az oldal használhatóságához is. A fogyatékossággal élők speciális szükségleteit az ennél szigorúbb „AA” és „AAA” kategóriákban részletesebben megfogalmazzák.
A helyes címsorszintrendszer
A WordPress magyar fordítása hibásan „Kiemelésnek” fordítja a címsorszintet. A szerkesztő-felületen a „Kiemelés 3” jelenti a 3. címsorszintet.E hibás fordításból adódik, hogy sokan valóban kiemelésnek használják, holott arra a „B” Bold gomb szolgál. A „B” gomb nem feltétlenül vastag szedést jelent a weboldalakon.
Weboldal, weblap honlap fogalma az akadálymentességi szabvány tükrében
Ez az írásom inkább webdesignereknek készült. A weboldal akadálymentességi szakvéleményezése kapcsán joggal merülhet fel a kérdés: Mi a honlap? Hol vannak a honlap határai? E cikk erről szól.
Mi a weboldal?
A WCAG 2.0 és a WCAG-EM szerint is a weboldal definíciója: egyetlen egy URI-en megtalálható tartalom.