Az akadálymentesítés célja
Az akadálymentes weboldalak célja, hogy mindenki tudja használni és könnyen megtaláljuk, amit keresünk. Előfordulhat, hogy a felhasználók akár fele akadályba ütközik az internetezés során.Akadálymentes-e a weboldalunk?
Sokszor szükség van azonban arra, hogy néhány perc alatt adjak valamilyen szakvéleményt: mennyire akadálymentes az adott honlap.
Magyarországon is elkezdődött a folyamat, hogy a filmeket, előadásokat valóban elérhetővé tegyék siketek és látássérültek számára is. Az akadálymentesítés egyik elkötelezettje: Tímár Péter, akinek a YouTube csatornáján már nem egy akadálymentesített film található. A WCAG 2.0 A szintje szerint akadálymentes honlapokon is feliratozott videókat kell elhelyezni.
Miért akadálymentesítsem a weboldalam?
A rövid válasz: mert több hasznod is lesz belőle.
- Tim Berners-Lee a HTML szabvány megalkotója és az internetes világszervezet (W3C) szerint: „Az internet ereje az univerzalitása. Alapvető tulajdonsága, hogy bárki használhatja képességeitől függetlenül.” (Tim Berners-Lee: Wikiquote) Azok az emberek,
Néhány napja jelentették be egy látogatott magyar honlapról, hogy WCAG „A” szinten akadálymentes. Megnéztem a mobilomról és teljesen használhatatlan volt. Pedig én egy egészen átlagos felhasználó vagyok. Vajon jogosan állítható erről a honlapról, hogy akadálymentes?
A válasz egyszerű: nem. A WCAG szövege az alábbi:
9.
Nem először találkozom akadálymentes oldalnak minősített oldalon a Google ingyenes reCAPTCHA programjával. Hozzá kell tennem: a régi fajtával. A cikkem végén írok majd az újról is.
A régi reCAPTCHA úgy tűnik a látássérülteknek is használható, mert lehetőséget ad arra, hogy ne a látható karaktereket kelljen beírni,