WCAG 2.0

Mit jelent a WCAG "A" minősítés?

WCAG: Web-akadálymentesítési Útmutató

Az akadálymentesítés célja

Az akadálymentes weboldalak célja, hogy mindenki tudja használni és könnyen megtaláljuk, amit keresünk. Előfordulhat, hogy a felhasználók akár fele akadályba ütközik az internetezés során.

Ki az igazi web-akadálymentesítési szakértő?

Egy ember egy kérdőjelet nézeget. A kérdőjel a kép középpontja.
Egyre többen jönnek rá, milyen jól használható és milyen olcsó az akadálymentes weboldal vagy webáruház. Néhány weboldalkészítő cég azonban jogtalanul felvette a termékei közé az akadálymentes weboldalkészítést. Miért jogtalanul? Azért, mert az igazi szakértők mögött sok-sok évi tanulás és tapasztalatszerzés áll! Hogyan ismerhető fel, hogy ki az igazi web-akadálymentesítési szakember?

Miről is szól a 22/2016. (VI. 29.) NGM rendelet?

Pálda egy akadálymentes honlapra: egyszerű, átlátható, szép. Nincsen semmilyen akadálymentes felület meg gyengénlátó verzió.
A nyáron megjelent 22/2016. (VI. 29.) NGM rendelet szerint a bankonak néhány információt akadálymentesen kell közzétenniük a honlapjukon. Mit is jelent ez konkrétan? Milyen lehetőséget jelent ez a bankoknak? Ezt foglaltam össze ebben a cikkben.

Miért a legolcsóbb az akadálymentes weboldal?

A web alapjai 25 éve változatlanok
Sokan azt hiszik: az akadálymentes weboldal, akadálymentes webáruház drágább. Épp az ellenkezője az igaz: olcsóbb és kifizetődőbb. Ha egy weboldalt kétszer annyi ideig lehet használni, fele annyiba kerül. Az akadálymentes weboldalt többen használják, és kevesebb karbantartást igényel.

Videók akadálymentesítése

Feliratozott részlet az Egri Csillagok filmből.

Magyarországon is elkezdődött a folyamat, hogy a filmeket, előadásokat valóban elérhetővé tegyék siketek és látássérültek számára is. Az akadálymentesítés egyik elkötelezettje: Tímár Péter, akinek a YouTube csatornáján már nem egy akadálymentesített film található. A WCAG 2.0 A szintje szerint akadálymentes honlapokon is feliratozott videókat kell elhelyezni.

WCAG 2.0 szerint akadálymentes honlapok

Az ACDQ három A szintű akadálymentes honlapjának design-ja igen vidám.
A web mindenkié! Ez a gondolat az internet létrehozásának alapgondolata. A web akadálymentesítési irányelvek (WCAG) 16 éve létezik. Gombamód szaporodnak az akadálymentes honlapok. Hogy melyek ezek? Néhányat összegyűjtöttem.

Miért akadálymentesítsem a weboldalam?

Illusztráció: egy fiatalember, egy férfi és egy nő nézik a laptopot egy kerti padon. Az internetezés öröm mindenkinek.

Miért akadálymentesítsem a weboldalam?

A rövid válasz: mert több hasznod is lesz belőle.

  • Tim Berners-Lee a HTML szabvány megalkotója és az internetes világszervezet (W3C) szerint: „Az internet ereje az univerzalitása. Alapvető tulajdonsága, hogy bárki használhatja képességeitől függetlenül.” (Tim Berners-Lee: Wikiquote) Azok az emberek,

A reszponzivitás hiánya komoly akadálymentességi probléma

Az úttest két szélén akadálymentesített gyalogosátkelő. Ám az út közepén egy járdasziget van, amelyre a kerekesszékes nem tud felmenni.

Néhány napja jelentették be egy látogatott magyar honlapról, hogy WCAG „A” szinten akadálymentes. Megnéztem  a mobilomról és teljesen használhatatlan volt. Pedig én egy egészen átlagos felhasználó vagyok. Vajon jogosan állítható erről a honlapról, hogy akadálymentes?

A válasz egyszerű: nem. A WCAG szövege az alábbi:

9.

Akadálymentes-e a Google re-captcha?

a Google reCAPTCHA egy mobileszközön. Az űrlapba írtam: Vajon mi lehet oda írva egy milliméteres sötét betűkkel sötét háttér előtt? Így néz ki a Google reCAPTCHA egy WCAG 2.0 "AA" szintű oldalon.

Nem először találkozom akadálymentes oldalnak minősített oldalon a Google  ingyenes reCAPTCHA programjával. Hozzá kell tennem: a régi fajtával. A cikkem végén írok majd az újról is.

A régi reCAPTCHA úgy tűnik a látássérülteknek is használható, mert lehetőséget ad arra, hogy ne a látható karaktereket kelljen beírni,