vakbarát verzió

Ki az igazi web-akadálymentesítési szakértő?

Egy ember egy kérdőjelet nézeget. A kérdőjel a kép középpontja.
Egyre többen jönnek rá, milyen jól használható és milyen olcsó az akadálymentes weboldal vagy webáruház. Néhány weboldalkészítő cég azonban jogtalanul felvette a termékei közé az akadálymentes weboldalkészítést. Miért jogtalanul? Azért, mert az igazi szakértők mögött sok-sok évi tanulás és tapasztalatszerzés áll! Hogyan ismerhető fel, hogy ki az igazi web-akadálymentesítési szakember?

Miről is szól a 22/2016. (VI. 29.) NGM rendelet?

Pálda egy akadálymentes honlapra: egyszerű, átlátható, szép. Nincsen semmilyen akadálymentes felület meg gyengénlátó verzió.
A nyáron megjelent 22/2016. (VI. 29.) NGM rendelet szerint a bankonak néhány információt akadálymentesen kell közzétenniük a honlapjukon. Mit is jelent ez konkrétan? Milyen lehetőséget jelent ez a bankoknak? Ezt foglaltam össze ebben a cikkben.

Tévhitek az akadálymentes honlapokról

Egy férfi számítógépen néz, és valamin meglepődik. Jéé, hát ilyen jó az akadálymentes web oldal?

Az ügyfeleim többsége életében nem találkozott még akadálymentes honlappal, így nem kell mást tennem, mint leírnom, mit gondolnak az akadálymentes honlapról.

  1. Az akadálymentes honlap az, amikor sötét alapon világos betűk láthatók a képernyőn.

    Nem igaz. A honlap összes oldalának akadálymentesnek kell lenni.

Akadálymentességi tanulmány 50 ezer forinttól: Mi ez?

WEB akadálymentességi tanulmány hirdetés

Az akadálymentességi tanulmány egy weboldal részletes akadálymentességi felmérése. Egyesek akadálymentesítési szakvéleménynek hívják, de nevezhetjük weboldal auditnak vagy weboldal felmérésnek is.

Az akadálymentesítési tanulmányban végig ellenőrizzük azokat a sikerkritériumokat, amelyeket az Európában, Ausztráliában, Amerikában szabványnak elfogadott Web akadálymentesítési útmutató határoz meg. Az alapszintű („A”) megfelelés esetében 26,

A magyar pályázati rendszer szerint buktatói

Honlapokon az akadálymentes változat jelölésére használt mancs ikonok . Szöveg: Az akadálymentes változat nem felel meg az Európai Unió Web akadálymentességi szabványának.

Nem akadálymentes weboldalakat is elfogadnak a pályázatok elbírálásakor?

Munkám során egyre többször találkozom azzal, hogy a pályázatok során előírt akadálymentes weboldalt úgy oldják meg, hogy a már létező oldalról készítenek egy változatot, amelyet „akadálymentes változatnak”, „akadálymentes verziónak” „gyengénlátó változatnak”, „vakbarát” neveznek el.

Elég rossz hír,

Az akadálymentes felület titka

Akadálymentes felület: fekete alapon sárga vagy fehér betűk: semmi köze nincs az akadálymentességi szabványokhoz.

Biztosan ismeritek a sárga körben három fekete pöttyöt (sokan mancsnak nevezik). Ez a vakok nemzetközi jele. A magyar honlapokon legtöbbször ezzel jelölik az akadálymentes felületnek nevezett oldalt. Így néz ki: Tudjátok-e, hogy ennek a felületnek semmi köze a vakokhoz, és a  felület nem is akadálymentes?

3 tévhit az akadálymentes weboldallal kapcsolatban

Egy láthatalan üveglapon sorakoznak a weboldalak, ebből egyetlen egyet kiválaszt a hölgy és felénk mutatja. A weboldalon ez áll: W3C, azaz World Wide Consortium.

Munkám során tapasztalom, hogy sokan szeretnének akadálymentes weboldalt, amelyet a fogyatékossággal élők is képesek használni. Kevés a közérthető és használható magyar nyelvű információ erről a témáról. Azt meg végképp nem tudják, hogy az akadálymentesre elkészített honlap nemcsak a fogyatékossággal élők számára teszi élvezetesebbé az internetezést,