responsive

Miről is szól a 22/2016. (VI. 29.) NGM rendelet?

Pálda egy akadálymentes honlapra: egyszerű, átlátható, szép. Nincsen semmilyen akadálymentes felület meg gyengénlátó verzió.
A nyáron megjelent 22/2016. (VI. 29.) NGM rendelet szerint a bankonak néhány információt akadálymentesen kell közzétenniük a honlapjukon. Mit is jelent ez konkrétan? Milyen lehetőséget jelent ez a bankoknak? Ezt foglaltam össze ebben a cikkben.

A reszponzivitás hiánya komoly akadálymentességi probléma

Az úttest két szélén akadálymentesített gyalogosátkelő. Ám az út közepén egy járdasziget van, amelyre a kerekesszékes nem tud felmenni.

Néhány napja jelentették be egy látogatott magyar honlapról, hogy WCAG „A” szinten akadálymentes. Megnéztem  a mobilomról és teljesen használhatatlan volt. Pedig én egy egészen átlagos felhasználó vagyok. Vajon jogosan állítható erről a honlapról, hogy akadálymentes?

A válasz egyszerű: nem. A WCAG szövege az alábbi:

9.

A Google előnyben részesíti a reszponzív honlapokat

Akadálymentes honlap egyben responsive (reszponzív) honlap is.

Ha valaki kis méretű eszközről (pl. Android, iPhone) keres a Google-lal, akkor mától csak a mobilbarátnak nevezett honlapokat jeleníti meg. Az akadálymentes honlapok élből mobilbarátok, mivel a WCAG 2.0 szerint minél több eszközön használhatónak kell lennie egy honlapnak.

Persze sokan, így én is megnézték a telefonjukat: dehát még mindig ott vannak a mobilon használhatatlan honlapok.