Akadálymentes-e a weboldalunk?
Sokszor szükség van azonban arra, hogy néhány perc alatt adjak valamilyen szakvéleményt: mennyire akadálymentes az adott honlap.
Minden akadálymentes honlap ergonómikus, de nem minden ergonómikus honlap akadálymentes. Ez tömören a lényeg.
Sokszor észrevételezték már: a WEB akadálymentesség kapcsán tulajdonképpen webergonómiai tanácsokat adok. Ennek az okait most néhány pontban foglalom össze:
- A modern webergonómia alapelve a mindenki számára hozzáférhetőség biztosítása,
Bármilyen trendi webdesign megvalósítható akadálymentesen, de vannak követelmények, amelyek már néhány webdesignernek kevésbé tetszenek. Ilyenek a linkek megkülönböztetése. A linkek a világháló leglényegesebb elemei. Ezért kezdetek óta kiemelik őket a szövegből. Legáltalánosabban kék színnel és aláhúzással, valamint azzal, hogy az egérmutató a nyílról egy kis mutató kézre változik.
A web a különböző tartalmak kapcsolatát jelenti. A honlapon a linkekkel biztosítjuk a másik tartalomhoz való kapcsolódást. A link a legalapvetőbb és legfontosabb a WEB-en.
A link felépítése
Amikor egy linket helyezünk el a szövegben, két dolgot kell meghatároznunk:
- Melyik oldalra mutat a link?
Egy ausztrál akadálymentesítési szakember tanulmányát (Media Access Australia) lefordították magyarra, és mindenki számára hozzáférhetővé tették az infoalap honlapján. A tanulmány hosszú, és mint a nevében is benne van: tanulmány. Én azonban elolvastam és a 8. fejezetből egy kivonatot készítettem kifejezetten az akadálymentes WordPress blogolásra koncentrálva.