JAWS képernyőolvasó

Kisegítő eszközök

Egy kerekesszékes férfi a panorámás ablakon néz ki, közben a szájában lévő eszköz segítségével használja a mobiltelefont.
Cikkemben az alábbiakról lesz szó: Mit nevezünk kisegítő technológiának? ; Tudnivalók a képernyőolvasóról; Egyéb kisegítő technológiák.

AccessiBe. Csalás?

Egy zsákutca-barlangba beküldött drón digitális megjelenítése.
E cikkemben a WCAG szabvány sikerkritériumaival támasztom alá, hogy az accessiBe cég ígéretével ellentétben nem teszi akadálymentessé az ügyfelei honlapjait.

A JAWS 15 megjelent!

JAWS reklám

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány, a JAWS szerződött magyar honosítója két napja jelentette be a magyar nyelvű JAWS 15 megjelenését.

Az eredetileg negyedmillió forintba ($895) kerülő professzionális képernyőolvasót ezen alapítvány sikeres közreműködése segítségével néhány ezer forintért vehették meg a látássérültek.

A világon a legelterjedtebb képernyőolvasóról van szó,

Alko-soft

A honlap nagyon jól néz ki. Ráadásul akadálymentes!

Szeretnék folyamatosan hírt adni az akadálymentes weboldalakról. Elsőként egy régi ismerősöm Alko-soft nevű cégét, aki már egy idő óta látássérülteknek készült segédeszközöket forgalmaz, mégpedig igen ügyesen, jó szemlélettel.

Remélem lesz időm arra, hogy folyamatosan figyeljem a web-et, és kis csapatommal teszteljük,

Képek feliratozása WordPress-ben

Ennél egyszerűbb talán nincs is. A WordPress médiatárában a kép szerkesztésekor lehet megadni a „helyettesítő szöveg”-nek (ha jól emlékszem a régebbi verziókban „alternatív szöveg”-nek) nevezett paramétert. Amikor az alap (2011, 2012) sablonokban kiemelt képet állítunk be, az „alternatív szöveg”-ként jelenik meg ugyanez a paraméter.
E paraméterben viszonylag röviden le kell írni a kép tartalmát.

Automatikus frissítés? NEEE!

Az automatikus frissítés hirtelen jön, mint szarvas az autó elé.

A látássérültek képernyőolvasó programok segítségével a látókkal teljesen egyenértékűen tudnák használni azokat a honlapokat, amelyeken nincs súlyos akadály. Ezek a programok azonban akkor tudnak működni, ha az oldal nem frissül addig, ameddig a felolvasás tart. Azaz a frissítés egy súlyos akadály.

A JAWS képernyőolvasó a honlapot nagyszerűen felolvassa.

3 érv a régi akadálymentesítési módszer ellen (a mancs)

Akadálymentes felület: fekete alapon sárga vagy fehér betűk: semmi köze nincs az akadálymentességi szabványokhoz.

Régebben a látássérültek számára elhelyeztek egy gombot a honlapon, amely egy akadálymentesnek nevezett oldalra vezetett, és amely leginkább egy mancsra hasonlít.

Miért nem használható a mancs?

A látók számára az alábbi mancs ikonnal jelezték az akadálymentesnek vélt változatot. A látássérültek sokszor meg sem találták,